Na co zwracać uwagę kupując łóżko rehabilitacyjne?

Na co zwracać uwagę kupując łóżko rehabilitacyjne?

Podstawowym czynnikiem, który decyduje o zakupie łóżka rehabilitacyjnego, jest choroba bądź niepełnosprawność. Z racji tego, że często jest to pilna potrzeba, nie zwracamy uwagi na parametry techniczne łóżka. A to bardzo częsty błąd nabywających. Łóżko musi być ściśle dopasowane do indywidualnych potrzeb chorego. Ponadto musi być komfortowe, łatwe w użytkowaniu i bezpieczne. Przy długoterminowej opiece nad chorym trzeba zwrócić uwagę na wyposażenie łóżka, funkcjonalność i dodatkowe akcesoria, które pomogą w codziennej trosce o pacjenta.

Pierwszym najważniejszym czynnikiem jest certyfikat medyczny łóżka, który spełnia normy i dyrektywy dla wyrobów medycznych UE 93/42/EEC. Tylko on daje gwarancję tego, że produkt jest wyrobem medycznym i spełnia restrykcyjne wymagania.

Następnie warto zwrócić uwagę na podstawową funkcję łóżka, którą jest regulacja wysokości. Do wyboru mamy łóżka z siłownikami elektrycznymi, które są droższe, i te bez regulacji – odpowiednio tańsze, które posiadają tylko ręczną zmianę nachylenia. Istotne jest również ustawienie odpowiedniej wysokości – warto więc zwrócić uwagę, jaki jest zakres regulacji w modelu, którym jesteśmy zainteresowani. Jeśli pacjent jeździ na wózku łatwiej będzie mu usiąść na łóżko, które można znacząco obniżyć. Standardowa regulacja łóżka to między 40 a 80 cm. Jednak jest również wiele modeli, które mają niższy zakres regulacji.
Ważna jest również regulacja pozycji leżenia. Należy sprawdzić, czy łóżko daje możliwość ustawienia istotnych pozycji terapeutycznych.

Łóżko rehabilitacyjne musi być również bezpieczne i zapewniać pacjentowi komfort. Istotne są więc tutaj barierki boczne łóżka. Najczęściej są regulowane. Ze względu na swoją funkcję muszą spełniać normy PN EN 60601-2-52:2010, które dotyczą bezpieczeństwa i funkcjonowania łóżek medycznych. Przy potrzebie częstej dezynfekcji łóżka, warto zwrócić uwagę na to, żeby barierki były metalowe.

Kolejną ważną częścią łóżka jest materac. Wybierając materac musimy mieć na uwadze ogólny stan zdrowia pacjenta, jego potrzeby i aktywność. W zależności od potrzeb pacjenta, do wyboru mamy materace szpitalne z pianki poliuretanowej – dla pacjentów aktywnych i materac przeciwodleżynowy dla mniej aktywnych, którym grożą odleżyny. Każdy materac warto zabezpieczyć w specjalny bawełniany pokrowiec bądź nieprzemakalną tkaninę, którą możemy łatwo wyczyścić.
W łóżkach rehabilitacyjnych istotne są również wysięgniki z uchwytami, które ułatwiają podnoszenie się i zmianę pozycji oraz regulowany stolik.

Przy ciężkiej chorobie lub niepełnosprawności warto zadbać, aby każdy z elementów bądź wyposażenia łóżka, przekładał się na poprawę jakości życia pacjenta i jego opiekunów. Istotne zatem jest odpowiednie dobranie wszystkich elementów tak, aby odpowiadały potrzebom pacjenta.

Pomoc w doborze łóżka.

Zaufaj naszym specjalistom, którzy pomogą w wyborze sprzętu.

l

Adres kontaktowy

VISAMED ul. Kredytowa 2 m. 58

00-062 Warszawa

Wysyłka sprzętu

Ul. Gwiaździsta 77a, 01-651 Warszawa

Dostawa i odbiór sprzętu przez naszych kierowców

Kontakt

+48 508 808 686 pn-pt 8:00 - 21:00